Rfid Nedir ?

rfid nedir ? RFID <-> RADIO FREQUANCE IDENTIFICATION Radyo Frekans Tanımlama teriminin kısaltmasıdır. Sistem çip üzerine sinyal etkileşimi yapacak şekilde küçük anten tasarımında rfid etiket olarak dizayn edilmiştir. Cip radyo frekans sinyali ile alıcı verici şeklinde iletişme geçerek üzerine kaydedilen verinin tanımlamasını sağlar. Nesnelerin OT VT (Otomatik Veri Tanımlama aracı) hızlı bir şekilde bilgisayar ortamına aktarılması ve yönlendirilmesi amacıyla geliştirilmiştir.

garlic-139659_1280

RFID günümüze dek başarılı bir şekilde kullanılmış olan ve halen kullanılan Barkod Otomasyon sisteminin geliştirilmiş halidir. Barkod otomasyon herhangi bir etkileşim, değişim göstermeyen, sadece kendisine tanımlanmış olan numarayı lazer veya ccd okuyucu ile bilgisayara aktarmaktadır. Dünyada kabul görmüş etkin kullanılan türü ise (perakende sektörü) Ean8 ve Ean13 sınırlı karakter içermesi nedeni ile yetersiz kalmakta. İçeriğinde baskı esnasında belirlenen veride sonradan bir değişiklik yapılamamakta.

RFID ise üzerinde uzun verilerin tanımlandığı, türüne göre verinin silinip yeniden tanımlandığı, programa göre etkileşim noktalarında yeniden tanımlandığı ciplerden oluşmaktadır. RFID hayatımızın bir çok alanında kullanılmaktadır. Bunların başında; RFID Sağlık otomasyonu, RFID Tekstil Satış Stok Otomasyonu, RFID ÜRetim Takip, RFID Alarm Sistemi, RFID Kontrollü Geçiş Tanımlama, RFID Otopark Sistemi, RFID Güvenli Kargolama ve bagaj tanımlama otomasyonu, RFID Çamaşırhane Otomasyonu, RFID Kütüphane Sistemi, RFID Canlı Hayvan Tanımlama, RFID Demirbaş Takip Sistemi, RFID Oyun parkı, Aqua Park, eğlence konser sistemleri, RFID Otel kapı anahtar tanımlama sistemi gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.